Seboroični dermatitis (perut ili seboreja) je često, hronično i neprijatno kožno oboljenje. Javlja se uglavnom posle 40. godine života i češće je kod muškaraca. Može se javiti i kod odojčadi (kada se naziva temenjača), ali se u tom slučaju uglavnom povlači do navršene 3. godine.
Uzroci seboroičnog dermatitisa
Uzroci za nastanak seboroičnog dermatitisa mogu biti različiti, a simptomi nastaju postepeno. Seboroični dermatitis nastaje usled ubrzane proliferacije ćelija kože glave, što dovodi do ubrzanog ljuštenja rožnatih kožnih ćelija, koje se lepe i stvaraju vidljive ljuspice.
Među vodećim faktorima koji mogu dovesti do seboreje su genetika, hormonalni poremećaji, odnosno višak androgenih hormona ili manjak estrogena, kao i različiti imunološki poremećaji. Do seboroičnog dermatitisa može doći i usled promena pH vrednosti kože – osobe sa masnom kožom su sklonije ovom kožnom oboljenju. Naime, gljivice roda Malasezzia bujaju na veoma masnim područjima kože i izaziva mikroinflamacije koje dovode do svraba kože i kože glave.
Od seboroičnog dermatitisa pate osobe koje su konstantno pod stresom, koje su iscrpljene i umorne. Neadekvatna ishrana, preterana konzumacija alkohola, ekstremni vremenski uslovi, kao i agresivni šamponi, gelovi za tuširanje i sapuni takođe mogu biti uzrok ovog kožnog oboljenja.
Simptomi seboroičnog dermatitisa
Uobičajeni simptomi seboroičnog dermatitisa su crvena i upaljena koža, koja se ljušti usled iritacije. Tipično ovo stanje prati svrab, opadanje kose, kao i kožne ljuspice – bele ili žućkaste, masne i lepljive, odnosno „perut”. Prateći znakovi seboreje mogu biti i sekundarna bakterijska infekcija, kao pogodno tlo za razvoj patogenih mikroorganizama. Koža postaje izuzetno osetljiva i netolerantna.
Seboreja najčešće zahvata kožu glave, zatim predeo obrva i očnih kapaka, nos i nazolabijalne nabore. Može se razviti i na središnjem delu grudnog koša. Seboroični dermatitis nije prenosiv.
Da li se seboroični dermatitis može izlečiti?
Lečenje seboroičnog dermatitisa je mukotrpno i dugotrajno. Obavezna je promena načina života koja podrazumeva zdravu ishranu, relaksaciju, umerenu fizičku aktivnost, higijenu prirodnim blagim preparatima. U teškim oblicima koriste se propisani kortikosteroidi, ali u kratkom vremenskom periodu. Uobičajena terapija uključuje antimikotične lekove i vitamine A i E.
Veliku efikasnost u dijagnostici i lečenju seboreičnog dermatitisa pokazuje biorezonantna metoda. Bicom opštom dijagnostikom se mogu utvrditi promene na koži, hormonalni i imunološki poremećaji, bakterijska superinfekcija, gljivična infekcija, kao i toksini koji opterećuju kožu i unutrašnje organe koji su zaduženi za detoksikaciju. Kvantna medicina pomaže da se detektuju hemijska sredstva, kao i nivo stresa, nervoze i anksioznosti u organizmu.
Bicom opštim terapijama se može tretirati seboroični dermatitis, i to ne samo kroz lečenje kože i promena koje se na njoj javljaju, već i direktnim delovanjem na uzroke bolesti. Uz to, biorezonantnom metodom se može uraditi detoksikacija creva, kože, limfe, jetre, kao i smanjiti stres.
Bicom terapija vam može pružiti holistički pristup lečenju, koji je neophodan u lečenju svih vrsta dermatitisa.