Sindrom iritabilnog kolona je hronično stanje poremećenog pražnjenja creva usled povećanog motiliteta creva. Poznato je još i kao „nervozna creva”.
Zašto se razvija sindrom iritabilnog kolona?
Tačan uzrok sindroma iritabilnog kolona nije poznat. Međutim, postoje izvesni faktori koji igraju ulogu u razvoju ovog stanja. Najpre, tu se misli na psihičku napetost i stres. Ljudi izloženi stresnim događajima, posebno u detinjstvu, imaju tendenciju da razviju sindrom nervoznih creva.
Problemi sa nervima mogu izazvati nelagodnosti u digestivnom sistemu. Loše koordinisani signali između mozga i creva mogu dovesti do toga da telo preterano reaguje na promene koje se obično javljaju u procesu varenja. Posledice su bol, dijareja ili zatvor.
Jedan od mogućih uzroka je teška infekcija. Sindrom iritabilnog kolona se može razviti nakon jake dijareje izazvane bakterijama ili virusom, odnosno nakon gastroenteritisa.
Intolerancija na hranu se neretko pominje kao jedan od vodećih uzroka „nervoznih creva“.
Simptomi sindroma „nervoznih creva“
Sindrom iritabilnog kolona ili nervoznih creva prepoznaćete po upečatljivim simptomima kao što su bolovi i grčevi u trbuhu promenjljivog intenziteta, naizmenično smenjivanje dijareje i zatvora, kao i učestale, meke, tanke, sluzave, oskudne stolice. Osoba koja pati od ovog sindroma ima osećaj nedovoljnog pražnjenja creva, tegobe poput nadimanja, pojačanih gasova i podrigivanja.
Neretko je stanje ispraćeno mučninom i gorušicom.
Lečenje sindroma iratibilnog kolona
U lečenju se obavezno primenjuje promena načina ishrane i regulacija stresa. Bicom opštom i specifičnom dijagnostikom i terapijom se mogu utvrditi i regulisati sluzokoža creva, opstipacija i dijareja. Biorezonantna metoda deluje i kao antistres terapija, pomaže da se postigne emocionalna stabilnost i detoksikacija organizma. Takođe, inovativnom tehnologijom se uspešno dijagnostikuje intolerancija na hranu i još mnogi drugi faktori koji mogu doprineti poboljšanju stanja kod ovakvih pacijenata.