Atopijski dermatitis je hronična upala kože.
Ovaj poremećaj je povezan sa alergijama na hranu, astmom i alergijskim rinitisom. Sam po sebi nije alergijska reakcija na specifičnu supstancu, kao što je slučaj sa alergijskim kontaktnim dermatitisom.
Javlja se najčešće kod dece do 7 godine, a može početi oko 3. meseca života. Počinje izuzetno suvom kožom. Vidljive promene su crvenilo, perutanje, hrapava crvena područja, slična osipu. Intenzivan svrab izaziva češanje i dodirivanje iritirane površine što pogoršava upalu. Atopijski dermatitis nije zarazan. Kod beba, ovakva promena je prvo uočljiva na bradi i obrazima, a može se primetiti i na temenu glave, i ekstremitetima, često simetrično. Kod starije dece na pregibima kože vrata, laktova kolena. Može se javiti i kod odraslih, kada se osip javlja u manjim i organičenim područjima.To su obično koža oko usana, lakat i zadnji deo kolena.
Simptomi:
- Svrab, crvenilo, perutanje, hrapava crvena područja
- Sekundarna infekcija –začarani krug atopije
- Loš san, nervoza, slaba koncentracija
Uzroci:
- Genetski
- Nedostatak specifičnih lipida u koži kao što su ceramidi i esencijalne masne kiseline, tako da je funkcija kožne barijere oslabljena. Kao posledica tih promena, koža gubi vodu, postaje suva, a alergeni i iritativni faktori lakše prodiru u kožu, pa je pogodna za upale i nadraženost. Atopijskoj koži potrebno je pomoći da vrati lipide, kako bi se ponovo uspostavila funkcija kožne barijere. Kožni mikrobiom je zajednički naziv za sve „dobre“ bakterije koje su prisutne na površini kože. Njihova uloga je „treniranje“ imunološkog sistema i zaštita tela od patogenih ili opasnih infekcija.
- Nagla promena temperature
- Kontaktni alergeni i iritansi
- Sastojci iz hrane – alergeni, aditivi, konzervansi
- Emocionalni stres
Lečenje
Lek koji vam u potpunosti može pružiti oporavak za sada nažalost ne postoji. U lečenju se koriste antiupalni lekovi i intenzivna sredstva za hidrataciju kože.
Međutim, atopijski dermatitis se može kontrolisati Bicom terapijama. Tokom lečenja atopijskog dermatitisa ne mogu se očekivati brzi rezulati. Potrebno je da upoznate šta tačno pogoršava stanje vaše kože, pa ćete uspešno regulisati atopijski dermatitis.
Bicom opštom dijagnostikom mogu se otkriti:
- Nutritivni alergeni
- Kontaktni alergeni i iritansi
- Suvoća kože
- Emocionalni stres
- Bakterije
- Toksini
Bicom opštom terapijom može se tretirati atopijski dermatitis:
- Kožne promene- podstaći regeneracija kože
- Regulisati imuni sistem
- Detoksikacija
- Otkloniti infekcija
- Otkloniti alergeni
- Relaksacija nervnog sistema (antistres terapija)
Dugoročna terapija i preventiva sprečiće ponovno javljanje osipa i upale na duže staze. Protiv dermatitisa se ne može boriti, već je potrebna potpuna promena načina ishrane, života, terapija, što će na duže staze sigurno delovati.
Bicom terapija je potpuno bezbedna i mogu se tretirati bebe i deca kod kojih se ovaj problem najčešće javlja. Uz brojne savete o ishrani, daje veoma dobre rezulatate po iskustvima naših pacijenata.