Elektroterapija

Elektroterapija je oblast fizikalne medicine koja se bavi primenom raznih vrsta električnih struja u cilju lečenja. Poliklinka Longa Vita opremljena je najmodernijom salom za elektropterapiju i uređajima poslednje generacije.
U elektroterapiji se koriste jednosmerne i naizmenične struje.
U jednosmerne struje spadaju:
– Galvanske struje – stimulišu krvotok u regiji kroz koju prolaze, poboljšavaju trofiku i metabolizam tkiva, deluju resorptivno kod otoka tkiva, smanjuju spazam mišića, smanjuju osećaj bola, u obliku elektroforeze. Pomoću ovih struja, unosi se veliki broj lekova preko kože.
– Dijadinamičke struje – ispoljavaju snažno analgetsko dejstvo, analgezija nastaje brzo i traje dugo, povećava se lokalna cirkulacija, smanjuje spazam (“grč“) mišića, smanjuje se otok, izaziva mišićna kontrakcija.
– Eksponencijalne struje – izazivaju mišićnu kontrakciju, primenjuju se u tretmanu perifernih oduzetosti (pareza i paraliza) ali i zdravih mišića, u cilju jačanja istih. Ove struje se takođe koriste i za stimulaciju mišića unutrašnjih organa: kod atonične mokraćne bešike, opstipacije (zatvora), i kod postoperativne atonije mišića creva.

U naizmenične struje spadaju :
– Transkutana električna nervna stimulacija (TENS) – deluje izrazito anelgetski, te se koristi kod svih bolnih stanja u rehabilitaciji.
– Interferentne struje (IFS) – deluju stimulativno na krvotok, što vodi boljoj prokrvljenosti i oksigenaciji tkiva, bržem odstranjivanju toksina. Analgetski, deluju stimulativno na oštećene nerve. Stimulišu stvaranje kalusa kod fraktura i deluju antiinflamatorno.
– Ruske struje – primarno se koriste kod kod sportske populacije za jačanje mišića i povećanja mišićne performanse. U terapiji se koriste za povećanje mišićne mase i jačine za vreme i nakon neaktivnosti, za ublažavanje bola i za smanjenje otoka.
– H struja – zahvaljujući izrazitom analgetskom i biostimulativnom delovanju, zastupljena je u terapiji velikog broja oboljenja, posttraumatskih stanja, poremećaja cirkulacije i reumatskih bolesti.

Indikacije za primenu elektroterapije:
Kod traumatoloških bolesnika:
– povreda mekih tkiva,
– posttraumatskih kontraktura,
– posttraumatskih komplikacija,
– postfrakturnih stanja,
Kod reumatoloških bolesnika:
– artroza perifernih zglobova (kukova, kolena, zglobova šaka i stopala);
– cervikalnog i lumbalnog sindroma;
– reumatoidnog artritisa;
– vanzglobnih reumatskih oboljenja (burzitisa, tendinitisa, entezitisa, epikondilitisa).
Kod neuroloških bolesnika. Ubrzavaju regeneraciju oštećenih nerava, te se koriste kod neuralgija, neuritisa, radikulopatija, polineuropatija.
Kod vaskularnih bolesnika. Za lečenje funkcionalnih i organskih poremećaja periferne cirkulacije (Rejnoova bolest, Birgerova bolest…)
