Bicom testiranjem otkrivamo infekciju kandidom koju uspešno lečimo. Tokom terapija pacijent treba da se pridržava uputstva o pravilnoj ishrani. U pitanju je tzv. kandida dijeta koja podrazumeva izbacivanje svih vrsta šećera, belog brašna, kvasca, sve do potpunog izlečenja ali i nekoliko meseci posle, kako se infekcija ne bi ponovo javila.
Zašto nastaje kandidijaza u crevima?
Kandida u crevima je definitivno pošast savremenog doba . Uzrok nekontrolisanog umnožavanja ove uporne gljivice može biti dugoročno neadekvatna i loša ishrana. Rizik od kandidijaze je veći ako se jelovnik bazira na veoma štetnom belom šećeru,, kao i belom brašnu, gaziranim zaslađenim sokovima, kafi i ostalim kofeinskim napicima, alkoholnim pićima. Razmnožavanju kandide pogoduje konzumiranje svih namirnica koje dosta povećavaju uobičajenu kiselost organizma.
Pored nezdrave ishrane, dugotrajan stres postaje sve češći okidač za pojavu crevne kandidijaze. Zapravo, sve ono što slabi čovekov imunološki sistem predstavlja podlogu za razvoj ove uporne infekcije. Još jedan važan i sve češći razlog usled kojeg se javlja crevna kandidijaza jeste i neracionalna upotreba antibiotika.
Kandidijazu mogu izazvati različite podvrste kandide, od kojih je najčešća Candida albicans.
Gljivica kandida inače normalno živi u čovekovom organizmu, ali u razumnoj meri. Danas, usled užurbanog tj. savremenog načina života koji podrazumeva na prvom mestu nezdravu ishranu (fast food) i hronični stres, često dolazi do njenog nekontrolisanog umnožavanja. Kada se razmnoži prekomerno, kandida oštećuje zid creva kroz koji prolazi i prodire u krvotok, oslobađajući neprekidno otrovne nusprodukate. To je i čest uzrok širokog spektra tegoba koje nisu nikako prijatne i ugrožavaju našu svakodnevicu.
Koji su simptomi kandide?
Simptomi preteranog rasta kandide u organizmu su brojni i nespecifični. Među najčešćim znacima su hronična premorenost, osećaj težine, usporenost, tromost, slabost mišića, mentalna umrtvljenost, glavobolje, emotivna ranjivost, depresija. Takođe se javljaju hronični vaginitis ili prostatitis, kao i svrab anusa.
Osoba koja ima kandidijazu nosi se sa digestivnim problemima, kao što su nadimanje, gasovi, poremećaj rada creva, sluz u stolici, loš zadah, konstantna glad za slatkom hranom i kvasnim hlebom. Pored pomenutih simptoma, često se javljaju i gljivične infekcije kao što je npr. atletsko stopalo.
Ukoliko imate kandidu, vrlo verovatno da vam je imunitet oslabljen. Prateći znaci su česte prehlade, nadražaj za iskašljavanjem, otežano disanje, suv bronhijalni kašalj, hronično zapušen nos. Kao reakcija na kandidijazu može se javiti i pojačano slivanje gustog i lepljivog sekreta iz nosa niz zadnji zid ždrela, što je takođe veoma nelagodna tegoba.
Zatrovanost organizma kandidinim toksinima može uzrokovati alergijske reakcije na minorne atmosferske ili dijetetske toksine. Ako se dozvoli da se stanje dalje pogorša, osoba sa kandidijazom može razviti preosetljivost tj. postati alergična na skoro sve. Vrlo česta je i pojava alergičnosti na različite namirnice i supstance.
Može li se sprečiti infekcija kandidom?
Neke od strategija koje mogu pomoći da se spreči kandidijaza jesu održavanje dobre oralne i fizičke higijene. Ukoliko imate dobro izbalansiranu ishranu, pazite na izbor namirnica i izbegavate veštačke šećere, takođe ste na dobrom putu.
Ovladajte tehnikama za oslobađanje od stresa – od meditacije, preko joge do intenzivnijih fizičkih aktivnosti. Važno je da upravljate stresnim situacijama i tako sačuvate svoj imuni sistem. Za osobe koje boluju od dijabetesa ključno je da prate nivo šećera u krvi i tako spreče prekomerni rast Candide. Ako uzimate antibiotike, razgovarajte sa svojim lekarom o načinima lečenja mogućnosti gljivične infekcije kao nuspojave ili osnovnog zdravstvenog stanja.
Problem kandidijaze prilično je zanemaren od strane konvencionalne medicine, dok je u alternativnoj medicini nazivaju civilizacijskom bolesti današnjice. Bicom preparatom se sa uspehom postavlja dijagnoza i dalje pristupa efikasnom lečenju kandidijaze.